U prepunoj Galeriji kraljice Katarine u Hrvatskom domu herceg Stjepana Kosača u Mostaru, tražila se stolica više na predstavljanju nove knjige biskupa u miru emeritusa Ratka Perića, naslova „Djevice premudra: o Međugorju iz ljubavi prema istini“, ujedno je tema 62. emisije iz religijske kulture „Živi mostovi“, urednika i voditelja mr. sc. Zorana Zekića.
Knjiga je predstavljena u organizaciji HKD Napredak Podružnica Mostar na čelu sa Miroslavom Landekom, a o knjizi su govorili mr. sc. don Ivan Turudić, dekan Mostarskog dekanata i župnik u Mostaru, prof. dr. don Božo Goluža, sveučilišni profesor i župnik u Buhovu te dugogodišnji glavni urednik Crkve na kamenu i mr. sc. don Bojan Ivešić tajnik Biskupske konferencije BiH i glavni urednik Katoličke tiskovne agencije, kao i sam autor. Skup je moderirao don Ivan Aničić a na predstavljanu su nazočili predstavnici javnog i političkog života kao i generalni konzul RH u Mostaru te svećenici i časne sestre dok je Lucija Zovko izvela nekoliko prigodni marijanskih pjesama na glasoviru.
Govoreći o knjizi mr. sc. don Ivan Turudić, istaknuo je kako je za ovu temu prvi meritoran mjesni ordinarij i da je ovo crkveno pitanje o kojem, u ime Crkve, najprije odlučuje mjesni biskup. Na tom tragu se tadašnji biskup Pavao Žanić bavio ovim pitanjem kao fenomenom i privatnom objavom koja ne obvezuje cijelu Crkvu. Osnovao je i komisiju i o svemu je redovito pismeno izvješćivao Svetoj stolici u Rimu. Prof. dr. don Božo Goluža je govorio o povijesnom kontekstu ovih događaja istakavši kako je stajališta biskupa Ratka Perića mnogima orijentir i da su ga željeli čuti i oni koji se s njim slažu, kao i oni koji se s njim ne slažu. Govorio je kako se biskup sustavno bavio ovim pitanjem i napisao brojne stručne članke i knjige i da su se, nažalost, ljudi svrstali u dva tabora, jedni su za a drugi protiv, bez obzora na silu argumenata i samu istinu.
Tajnik don Bojan Ivešić, kao crkveni povjesničar koji privodi kraju i doktorsku disertaciju, govorio je o samim komisijama, najprije onoj prvoj u kojoj su bili četiri člana don Ante Brajko, dr. Mato Zovkić, dr. Želimir Puljić i fra Ivan Dugandžić, te sam biskup Pavao Žanić, do kasnije proširene od jedanaest članova i konače Zadarske izjave, koja je bila na razini tadašnje države Jugoslavije. Na temelju rada te Komisije Biskupska konferencija je dala izjavu 10. travnja 1990. godine u kojoj su rekli da se ne može ustvrditi da se radi o nadnaravnim objavama, ali da treba osigurati pastoralnu skrb jer je bilo razvidno da veliki broj vjernika i hodočasnika dolaze u Međugorje. Kasnije je 2010. godine Sveta Stolica formirala novu ili treću komisiju, na čelu s kardinalom Camilleom Ruinijem, i još petoricom drugih kardinala među kojima i našim hrvatskim kardinalima Vinkom Puljićem i Josipom Bozanićem. Ta komisija je svoje izvješće 2014. godine na odlučivanje predala papi Franji.
Na kraju je riječ uzeo i sam autor biskup u miru, koji i dalje piše i ne miruje, Ratko Perić koje u svom osvrtu zaključio kako ga napadaju brojni portali, novine i mediji, a govorio je samo istinu, te se zapitao kako bi ga tek napadali da je iznosio laži. Inače, knjigu je objavila Nakladnička kuća Tonimir iz Varaždinski Toplica i sadrži 264 stranice, sadržajno je podijeljena u 15 tematskih cjelina, i može se nabaviti u Logoviti u Mostaru, a već je promovirana u Splitu i Sarajevu.